Kayıt Ol
vkontakte odnoklassniki facebook mailru yandex google
Network Marketing

NETWORK MARKETİNG NEDİR?

mehmet 21-12-2015, 10:06 1 375 Network Marketing
   0

NETWORK MARKETİNG NEDİR?

Network Marketing şirketlerin kendi imkânları yerine bireylere imkân sağlayarak ürünülerini pazarlama yöntemidir. Network Marketing''i ağ pazarlama veya çok katlı pazarlama olarak da adlandırabiliriz. Network Marketing'in doğuşu Carl Rehnborg tarafından 1934 yılında kurulan 'California Vitamin Company' şirketine dayanmaktadır. Network Marketing'in doğuşu ve gelişimi ile ilgili yazıma 'Network Marketing Tarihi' başlıklı makalemden ulaşabilirsiniz.

Network Marketing'in çalışma mantığını, nasıl kazanç elde edildiğini bir örnekle açıklamaya çalışalım;
Klasik ticaret sisteminde üretilen bir ürün müşteriye ulaşana kadar depo, nakliye, distribütör, bayi, reklam vb. bir çok aracıdan geçer. Sonuçta ürün müşteriye ulaşana kadar bu aracıların da kâr ve maliyetleri ürünün fiyatına yansır. Örneğin bir ürünün üreticiye maliyeti 100 lira ise bu aracıların da kâr ve maliyetleri fiyata yansır ve ürün fiyatı müşteriye ulaşana kadar 200 liraya çıkar (vermiş olduğum bu rakamlar örnektir). 

Network Marketing ticaret sisteminde ise tüm bu aracılar ortadan kalkar ve tek bir aracı tarafından piyasaya arz edilir. Bu aracı da firmanın iş ortakları yani distribütörleridir. Klasik ticaret sisteminde vermiş olduğumuz örnekte, müşteriye ulaşan üründe aracılara giden 100 TL'lik fark Network Marketing sisteminde aracılar distribütörler olduğu için, firmanın belirlemiş olduğu kazanç planına göre distribütörlere dağıtılmaktadır. Dolayısıyla bu sektörde işini kuran ve çalışan kimselerden duyduğunuz veya bir şekilde gördüğünüz yüksek kazançların aslında sebebi budur. Yani bir çok kişinin inanmadığı, hayal ürünü olduğunu düşündüğü bu rakamlar aslında bu kadar yalın bir sistem sayesinde gerçek kazançlardır. 

Network Marketing 'tavsiye'ye dayalı bir sistemdir. Siz bir ürünü alır kullanırsınız. Memnun kaldığınızda çevrenize bu ürünü tavsiye edersiniz. Yapılan araştırmalar, tanımadığınız bir satıcının ürünü size anlatmasından veya reklam aracılığıyla yapılan sunumlardan ziyade 'dost' tavsiyesinin daha verimli sonuçlar doğurduğu görülmüştür. 
 
Ufak bir deneme yapalım. Xy marka bir telefon alacaksınız ve Xy marka telefon kullanan bir arkadaşınıza fikirlerini sordunuz. Arkadaşınızın yaptığı olumlu yorumlar sayesinde sizde Xy marka telefonu satın almaya karar verdiniz ya da aynı durumda bir arkadaşınız size danıştığında, sizde Xy marka telefon ile ilgili olumlu görüşlerinizi arkadaşınızla paylaşıyorsunuz ve arkadaşınız da sizin sayenizde Xy marka telefonu almaya karar veriyor. Peki XY markası size bu tavsiyeniz yüzünden herhangi bir ödeme yapıyor mu? Tabi ki hayır. İşte Network Marketing ticaret sisteminde firmalar sizin aracılığınız ile ürün satışı gerçekleştirdiği için, bu tavsiyenizden ötürü size prim ödüyor. Düşünün, bu örnek sadece bir telefon. Bunun gibi bir çok ürün/hizmette bu uygulamayı yapmıyor musunuz? Evet, aslında sizde bir bakıma günlük hayatınızda Network Marketing yapıyorsunuz. Sadece farkında değilsiniz.

Network Marketing'i kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım. İlerleyen yazılarımda daha detaylı anlatımlarla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Sponsorlu Bağlantılar


Benzer İçerİkler

NE İŞ YAPIYORUZ?

Evet, biz ne iş yapıyoruz? Biz Network Marketing yapıyoruz. "Tavsiye"nin gücüne inanarak, fayda

19.12.15 Network Marketing
OGANSIA COFFEE LATTE

Üstün kalite Arabica kahve çekirdekleri ile Reishi Mantarı özü, krema ve şekerle harmanlandı, güne

18.12.15 Keyifli İçecek Serisi
OGANSIA BLACK COFFEE

Geceyarısı gibi karanlık ve duyularınızı uyandıracak kadar sert bir kahve ile güne zinde

18.12.15 Keyifli İçecek Serisi

Yorum Ekleyİn

  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
Kodu Güncelle

Copyright © 2015 Ogansia Bağımsız Distribütörü. Bu web sitesi Ogansia Bağımsız Distribütörü Mehmet Şirin'e aittir. Ogansia Resmi web sitesi değildir!.
Kapat