Kayıt Ol
vkontakte odnoklassniki facebook mailru yandex google
Network Marketing

NETWORK MARKETİNG TARİHİ

mehmet 22-12-2015, 09:12 1 399 Network Marketing
   0

 

Network Marketing ilk olarak Dr. Carl Rehnborg tarafından 1934 yılında 'California Vitamin Company' şirketi kurularak hayata geçirilmiştir. Carl Rehnborg 'tavsiye'nin ürün satışı ve pazarlanmasında ne denli etkili olduğunu o yıllarda kavrayarak günümüze kadar uzanan bu mucizevi sektörün doğmasına vesile olmuştur. Bu denli etkili satış ve pazarlama yöntemini 1945 yılında bir adım ileriye taşıyarak Nutrilite Products şirketini kurar. Nutrilite Products şirketinde distribütör olan Rich Devos ve Jay Van Andel, bu şirketten ayrılarak Amway şirketini kurarlar. Günümüzün en köklü şirketlerinden Amway, 1994 yılında Türkiye Temsilciliğini kurar ve ülkemizde Network Marketing sektörü ile tanışmış olur.


Carl Rehnborg kimdir?

carl rehnborgAmerikalı olan Carl Rehnborg, 15 Mayıs 1887 yılında orta halli bir ailenin çocuğu olarak Amerika'nın Florida eyaletinde doğar. Carl Rehnborg kimyagerliğin yanında astroloji ve tıp konusunda araştırmacı, bilgili ve girişimci bir kişiliğe sahiptir. 

1915 yılında 27 yaşındayken, bir Amerikan petrol şirketiyle sözleşme imzalayarak şirketin Çin'deki organizasyonunda çalışmaya başlar fakat kimyager sıfatıyla değil bir muhasebeci olarak. 

Muhasebeci olarak başladığı Çindeki iş hayatına bir süre sonra, gemi inşaatı denetleyicisi, ardından da bir Amerikan süt üretim firmasının temsilciliğini ve daha sonra da Colgete şirketinin Şanghay temsilcisi olarak devam eder.

Rehnborg, Çin’de kaldığı zaman diliminde, insanların beslenme alışkanlıkları ve sağlıkları arasında gözlemler yapar ve topladığı bitkilerle karışımlar ve deneyler yapmaktan geri durmaz, bununla birlikte satış ve pazarlama konusunda da kendisini geliştirir.

1927 yılında Amerika'ya döndüğünde, Çin deyken uyguladığı bitkisel deneyleri insan sağlığına uygun ve faydalı hale getirmek için çalışmalarına devam etmiş ve 1933 yılında ufak çaplıda olsa besin takviyeleri ve vitamin ilaçları üretebilir hale gelmişti. 1934 yılında ise ilk şirketini kurarak, şirketine 'California Vitamin Company' adını vermişti.

Çin'de edindiği tecrübeler onu satış ve pazarlama anlamında yenilikler yapmaya yönlendirmişti. Ürünlerinin satışı ve tanıtımı anlamında, o güne kadar uygulanmamış bir sistem uygulamaya karar vermişti. Rehnborg insan tavsiyesinin satış ve pazarlamadaki gücünü çok iyi biliyordu. Uygulamaya karar verdiği sistemin adı, Türkçesi 'doğrudan satış' olan 'direct selling' yani insan tavsiyesi ile satış sistemiydi. 

Doğrudan satış sistemini arkadaşlarına anlatmaya başlayan Rehnborg, onlara yaptıkları her satış için prim alacaklarını, dolayısıyla istedikleri yerde istedikleri gibi çalışabileceklerini anlatmıştı. Distribütör adını verdikleri bu satıcılar ile şirket arasında kâr paylaşımı ve prim dağılımı gerçekleşmeye başlamıştı. 

1945 yılında Carl Rehnborg, şirketin adını Nitrulite Products olarak değiştirmişti. Bununla birlikte çok katlı pazarlama sistemine geçişinde ilk adımlarını atmaya başlamıştı. Günümüzde de uygulanan MLM'nin ilk kurucuları olmuşlardı. 1950'li yıllara gelindiğinde ise Rehnborg artık üniversitelerle çalışmaya başlamış ve ürün çeşitliliğini arttırmıştı.  

Nutrilite şirketi ile birlikte artık çalışanlar sadece birer dağıtıcı değil, aynı zamanda birer girişimci olmuşlardı. Çünkü MLM sisteminde artık işleri sadece ürün satmak değil ayrıca iş fikri de satmaktı. Bu şekilde kendi ekiplerine dahil ettikleri kişilerin satışlarından da sınırsız derinlikte gelir elde edebileceklerdi. Artık kendi işini kurmak isteyenler, fabrika kurmak veya iş yeri açmak zorunda değillerdi. 

Network Marketing Tarihi Nutrilite şirketinin en başarılı iki distribütörü olan Jay Van Andel ve Rich Devos, yıllarca Carl Rehnborg ile birlikte çalıştıkları için bu kusursuz sistemin ne

 kadar güçlü ve etkili olduğunu en iyi bilenlerdendi.

Jay ve Rich bunun bilincinde oldukları için, şirketlerin üretim sonrası maliyetlerini neredeyse sıfıra indiren bu sistemi, Nutrilite şirketinden ayrılarak, 1959 yılında kurdukları American Way adlı kendi şirketlerinde uygulamaya başlamışlardır. Günümüzde de 'Amway' olarak bildiğimiz şirketleri 1970 yılında Nutrilite şirketini satın alarak Nutriway adı ile vitamin satışlarını bu isim ile devam ettirmişlerdir. Günümüzde yaklaşık 80 ülkede Nutriway ürünlerinin satışı devam etmektedir.

Bugün ise Network Marketing sektörü, binlerce şirkete, milyonlarca serbest girişimciye ve milyarlarca dolarlık bir ciroya sahip bir sektördür. Ülke ve dünya çapında bir çok ünlü şirket bu iş modelini benimsemiştir. Ayrıca Network Marketing en çok milyoner çıkartan sektör ünvanına da sahiptir.


Sponsorlu Bağlantılar


Benzer İçerİkler

NETWORK MARKETİNG NEDİR?

Network Marketing şirketlerin kendi imkânları yerine bireylere imkân sağlayarak ürünülerini

21.12.15 Network Marketing
NE İŞ YAPIYORUZ?

Evet, biz ne iş yapıyoruz? Biz Network Marketing yapıyoruz. "Tavsiye"nin gücüne inanarak, fayda

19.12.15 Network Marketing
OGANSIA COFFEE LATTE

Üstün kalite Arabica kahve çekirdekleri ile Reishi Mantarı özü, krema ve şekerle harmanlandı, güne

18.12.15 Keyifli İçecek Serisi

Yorum Ekleyİn

  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
Kodu Güncelle

Copyright © 2015 Ogansia Bağımsız Distribütörü. Bu web sitesi Ogansia Bağımsız Distribütörü Mehmet Şirin'e aittir. Ogansia Resmi web sitesi değildir!.
Kapat